• Kas yra hemorojus?

Žodis "hemorojus" yra kilęs iš graikų kalbos ir paprasčiausiai reiškia "kraujagysles, pripildytas kraujo". Išangės kanale kraujagyslės sudaro tankią kraujagyslinę pagalvėlę, kitaip dar vadinamą hemoroidais. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai, kurie kartu su išoriniu ir vidiniu sfinkteriais (žiedo formos raumenų pluoštai) išoriškai uždaro žarną ir apsaugo sfinkterius tuštinantis. Sutrikus normaliai kraujotakai ir išangės kanalo kraujagyslėms pabrinkus, atsiranda nemalonūs jutimai ir kiti simptomai, įvardijami bendru žodžiu "hemorojus".


Simptomai

Liga, kurios pats negali matyti, gąsdina. Be to, pirmi hemorojaus simptomai gali tiesiog sukelti šoką! Ryškiai raudonas kraujas ant išmatų… Kraujo pėdsakai ant tualetinio popieriaus ir apatinių drabužių… Bijodami, jog tai gali būti vėžys, daugelis žmonių vizitą pas gydytoją atideda kiek įmanoma vėlesniam laikui. Tačiau hemorojus nėra piktybinis susirgimas ir niekuo nesusijęs su vėžiu. Vis dėlto, būdingi hemorojaus simptomai - deginimas, skausmas, niežėjimas, jausmas, jog nevisiškai išsituštinęs žarnynas - bėgant laikui progresuoja, todėl turėtų būti gydomi nedelsiant. Priešingu atveju išsivysto keletas nemalonių simptomų, kurie gali daryti įtaką Jūsų gyvenimo kokybei.


Hemorojaus laipsnis

Priklausomai nuo to, kiek išangės kanalo kraujagyslės yra pabrinkusios ir išbujojusios, išskiriamos kelios hemorojaus stadijos:

I laipsnio hemorojus

Liga, kurios pats negali matyti, gąsdina. Matomas tik proktoskopu (instrumentu, įkišamu į tiesiąją žarną) ir, išskyrus atsitiktinį lengvą pakraujavimą, nesukelia jokių kitų simptomų.

 

II laipsnio hemorojus

Gali iškristi stanginantis, bet po to iš karto sugrįžta į vietą. II laipsnio hemorojus sukelia tokius tipiškus simptomus kaip deginimas, kraujavimas.

 

III laipsnio hemorojus

Iškrenta ne tik tuštinantis, bet ir sunkiau dirbant, kosint, sukeldamas skausmą ir diskomfortą. Atgal tokie hemorojiniai mazgai negrįžta, o reikia juos grąžinti (įstumti) ranka. Esant dideliems hemorojiniams mazgams, išsiskiria nedaug gleivių, kurios dirgina tarpvietės odą ir sukelia niežėjimą.

 

IV laipsnio hemorojus

Hemorojiniai mazgai visą laiką yra iškritę iš išeinamosios angos ir sukelia niežėjimą, deginimą bei skausmą; pastebima žarnų turinio likučių. IV laipsnio mazgams gydymas vaistais nebetinka, turi būti atliekama hemorojinių mazgų šalinimo operacija.

 


Priežastys

Nors hemorojus žinomas jau labai seniai, jo priežastis nėra iki galo aiški. Vis dėlto teigiama, kad hemorojus - civilizacijos liga. Jos atsiradimui įtakos neabejotinai turi blogi mitybos įpročiai, t. y. per mažas skaidulų kiekis maiste ir skysčių trūkumas. Dėl to atsirandantis vidurių užkietėjimas, stanginimasis tuštinantis tik paskatina hemorojaus simptomus. O įvairūs veiksniai, tokie kaip viršsvoris, mažas judrumas, sėdimas darbas, nėštumas, tik paspartina ligos eigą. Dar galima būtų pridurti ir dažną natūralaus tuštinimosi slopinimą. Galiausiai užkietėja viduriai, o tuomet griebiamasi laisvinamųjų preparatų, prie kurių laikui bėgant priprantama. Taip susidaro nenutrūkstantis ydingas ratas. Be to, hemorojaus formavimuisi įtakos turi ir paveldėtas jungiamojo audinio silpnumas. Hemorojumi vienodai dažnai serga tiek vyrai, tiek moterys.